Bebek Fotoğrafçısı, Fotoğrafçılık Yarışması, Ödüller, Hamile ve Ebeveynler, Yoga Plates, vajinismus, kegel egzersizi, kaygı bozukluğu

Vajinismus

Oca 22, 2022 | Doğum Koçu, Fizyoterapist | 0 yorum

Vajinismus, kadının kendi arzusuna rağmen vajina içerisine yabancı cisim alamaması, cinsel ilişkiye müdahale eden istemsiz vajinal kas spazmıdır. Evliliklerde yüksek oranda mutsuzluk yaratan fakat ciddi bir problem olmayan, çok kolay çok güvenli ve iyileştirilebilir bir durumdur.

Bu durumdan muzdarip kadınların yardım arama çalışmaları genellikle bilinçsiz insanlara danışıldığından memnuniyetsizlikle sonuçlanıp vajinismik kadınların var olan yardım arama kaçınmasını güçlendirir.

 Spazm terimi, spazmın istemsiz kas krampını mı, savunma mekanizmasını mı yoksa pelvik taban kaslarının hipertonusunu mu ifade ettiği konusunda bir fikir birliği olmadığı için dır.

Bazı yazarlar vajinanın dış üçte birlik kısmındaki kaslar, pelvik kaslar veya sirkumvajinal ve perivajinal kaslar gibi geniş kas gruplarına atıfta bulunurken , diğerleri bulbocavernosus, levator ani ve puboccoccygeus gibi daha spesifik olanlara atıfta bulunur.

Çalışmalar vajinismuslu kadınların daha düşük pelvik taban kas gücü ve daha yüksek vajinal/pelvik kas tonusu varlığını göstermektedir.

Vajinismusla ilgili tanı , bazı araştırmacılar pelvik muaynenin gerekliliğini bazısı ise kişinin vajinal birleşme’deki zorluğu bildirmesinin yeterli olduğunu savunurlar.

Cinsel terapiler konusunda deneyimli jinekolog tarafından yalnızca 10-15 saniye içeren, son derece basit ve acısız bir jinekolojik değerlendirme sonucunda kesin olarak teşhis edilmektedir, özellikle cinsel ilişkiyi etkileyen doğuştan gelen kızlık zarı veya vajina problemi olup olmadığı net şekilde anlaşılmalıdır. Bu gibi durumda cerrahi veya medikal tedavilerden sonuç almak mümkündür.

Yalnızca cinsel bir problem olarak görülen vajinismus zaman içinde evli çiftlerin tüm hayatlarını da olumsuz yönde etkilemekte, vajinismus tedavisi yapılmayan kişilerin kendi öz güvenleri azalmakta ve hem ev hem de iş hayatlarında birbiri ile bağlantılı pek çok sıkıntılara ve büyüyen sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenlerdir ki, vajinismusu bir kadının bireysel sorunu olarak değil bir “çift problemi” olarak görmek gereklidir.

BELİRTİLERİ:

 • Cinsel ilişkinin ağrılı – acılı bir şekilde olması
 • Penisin yalnızca uç kısmının vajinaya penetre olabilmesi
 • Vajina içine tampon veya parmak sokamama
 • Jinekolojik muayenelerden kaçınma-ağlama krizleri
 • Vajinal ultrasona girememe
 • Cinsel ilişki sırasında vajina içine penisin tam olarak girememesi.

Kişi istemsiz şekilde birleşme sırasında sık nefes alıp verme, çarpıntı, titreme, derin korku , panik atak benzeri durum ve kasılmalar yaşadığını ifade eder. Vajinismus da cinsel döngü son aşama hariç tamamlanır. Uyarılma ve vajinal ıslanma gerçekleşebilir.

Vajinismus tanısı için bir kişinin cinsel ilişki sırasında ağrı duyması şartı bulunmamaktadır. Klinik çalışmalar korkunun vajinismusta birincil nedenler arasında olduğunu öne sürmüştür. Özellikle cinsel ilişkiden kaçınmaları için de bildirilen birincil neden ağrı korkusudur. Fakat ağrı şikayeti olanlarda ağrının  net bir bölgesi, yoğunluğu veya süresi yoktur.

Tedavi edilmeyen vajinismus durumunda, kişilerde önemli ölçüde psikolojik sorunlar doğurabilir.

Vajinismus Türleri ve Çeşitleri Nelerdir?

 • Birincil Vajinismus Nedir? (Primer vajinismus)
  Cinsel ilişkinin hiç bir zaman gerçekleşmemiş olması durumudur.
 • İkincil Vajinismus Nedir? (Sekonder vajinismus)
  Önceden normal şekilde ilişki mümkün iken yaşanmış bir takım travmalar sonrasında ilişkinin gerçekleşememesidir. Bu travmalar arasında taciz, tecavüz, zor doğum veya jinekolojik müdahaleler olabilir. İkincil vajinismus çok daha nadir bir şekilde görülmektedir.
 • Aparoni Nedir?
  Bazı engellerden dolayı bireyin cinsel ilişkinin olamamasıdır. Vajinismus da bir çeşit aparonidır.
 • Disparoni Nedir?
  Cinsel birleşme sırasında ağrı, acı, yanma hissetmektir. Ön sevişme haz dolu olsa bile cinsel birleşmede ağrı, acı, yanma, batma gibi hoş olmayan duyguların hissedilmesi sonucunda cinsel ilişkiden haz alamama, cinsel isteksizlik, orgazm olamama gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Cinsel ilişkide ağrı problemi bazen derinlerde kasık bölgesinde, bazen de vajina giriş kısmında olabilir.
Yine bu problem psikolojik kaynaklı da olabileceği gibi çoğunlukla jinekolojik bazı nedenlere bağlıdır. Tedavisi de nedene yöneliktir.

Vulvar Vestibulitis Sendrom (VVS, Vulvar Vestibulitis)

Vulvar Vestibulit Sendrom (Vulvar Vestibulitis) vajinanın giriş kısmında kızlık zarına yakın olan ve vestibulm olarak bilinen kısmında duyarlılık, acı, hassasiyet sonucunda kişinin kendisini kasmasıyla ilişkinin oldukça zor bir şekilde gerçekleşmesi durumudur. Tecrübeli bir jinekolog tarafından yapılan bir jinekolojik muayene ile teşhis konulduktan sonra hassas olan o bölümün basit bir cerrahi ameliyat ile çıkarılması sonucunda kesin tedavi sağlanabilmektedir.

Jinekolojik muayene sırasında hastaların gösterdikleri tepkilere bağlı olarak vajinismus 1.-2.-3. ve 4. düzeyler olarak toplam dört ayrı düzeye ayrılır: 1. düzey en hafif, 4. düzey en ağır vajinismus hastalarını tarif eder. ‘Pacik’ tarafından tanımlanan 5. düzeyinde cinsel ilişki sırasında bulantı, kusma, bayılma nöbetleri, aşırı terleme, nefes nefese kalma, ölme hissi, masadan kaçma, doktora saldırma gibi yoğun visseral tepkimeler de bu sınıflamaya eklenmiştir.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Vajinismus tedavisi için ilk adım: “Önce sorununuzu kabul edin..”
Sorununuzu çözmek için en önemli belki de en zor adım sorunu kabul ederek çare arayışına gitmektir.

Mevcut vajinismus tedavileri dört ana kategoriye ayrılabilir: pelvik taban fizyoterapisi, farmakolojik tedaviler, genel psikoterapi ve cinsiyet / bilişsel davranışçı terapi

Pelvik taban fizyoterapisi

Vajinismus tedavisinde pelvik taban fizyoterapisinin kullanımının mantığı, vajinal kas yapısının farkındalığının ve kontrolünün geliştirilmesine yardımcı olmasının yanı sıra işlevi geri kazanmaya, hareketliliği iyileştirmeye, ağrıyı hafifletmeye ve vajinal penetrasyon anksiyetesinin üstesinden gelmesine yardımcı olacağıdır. Fizik tedavide bu hedeflere ulaşmak için nefes alma ve gevşeme, lokal doku duyarsızlaştırma, vajinal dilatatörler, pelvik taban biyogeribildirim ve manuel terapi teknikleri gibi çeşitli teknikler kullanılır.

Farmakolojik

Vajinismus için üç ana tip farmakolojik tedavi önerilmiştir: lokal anestetikler (örn. Lidokain), kas gevşeticiler (örn. Nitrogliserin merhem ve botulinum toksini) ve anksiyolitik ilaç . Lidokain jeli gibi lokal anestetikler, vajinismik kas spazmlarının vajinal penetrasyonla (birleşme) yaşanan tekrarlayan ağrıdan kaynaklandığı gerekçesine dayanarak önerilmiştir.

Bir araştırmada, pelvik taban kaslarının hipertonisitesini azaltmak amacıyla vajinismus tedavisinde geçici bir kas felci olan botulinum enjeksiyonu alan grubun, tedavi almayan gruba kıyasla ‘tatmin edici cinsel birliktelik’ yaşamışlardır.

Genel psikoterapi

Psikolojik tedaviler genellikle vajinismusun evlilik sorunları, çocukluktaki olumsuz cinsel deneyimler veya cinsel eğitim eksikliğinden kaynaklandığı fikrine dayanır. Terapi, bireysel veya çift formatında yürütülebilir. Genel olarak, bireysel terapide tedavi, bozukluğa neden olabilecek altta yatan psikolojik sorunları tespit etmek ve çözmektir. Çift terapisinde vajinismus, çift için bir sorun olarak kavramsallaştırılır ve tedavi, çiftin cinsel geçmişine ve ilişkide meydana gelebilecek diğer sorunlara odaklanma eğilimindedir.

 • Vajinismus tedavisi için bilişsel yaklaşımlar
  Bilişsel cinsel yaklaşımlar arasında; hastanın genital organları, kızlık zarı (himen), vajina yapısı, ilk gece, cinsellik hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirilmesi, cinsellik ile ilgili diğer açıklayıcı bilgilerin verilmesi sayılabilir.
 • Vajinismus tedavisi için davranışçı yaklaşımlar (Vajinismus egzersizleri)
  Vajinismus tedavileri için dünyada en sık olarak uygulanan davranışçı cinsel yaklaşımlar arsasında; ayna egzersizleri, masaj egzersizleri (sensate focus), kegel egzersizleri, çubuk uygulamaları ve parmak egzersizleri yer almaktadır. Bu davranışsal egzersizler halk arasında “vajinismus egzersizleri” olarak da bilinmektedir. Parmak egzersizleri çok itici ve çok zaman aldığı için genellikle uygulanmaz.

Kişiye öğretilen “Kegel egzersizleri” ile vajinadaki “pubokoksigeus kasının (PC kası)” çalışmasını denetim altına alması amaçlanmaktadır. Kegel egzersizleri öğrenmesi son derece kolay olan egzersizler ve çalışmalar arasındadır.

Vajinismus hastalığını yenmek için evde kendi başınıza yapabileceğiniz bazı egzersizler:

 • Rahatlama ve Nefes egzersizi 
 • Ayna egzersizi
 • Genital masaj ve Dokunma (Sensate focus)
 • Kegel egzersizi 

Rahatlama (relaksasyon) ve Nefes Egzersizleri

Derin ve düzenli nefes alma tekniklerini kullanmak kişinin ruhsal ve bedensel anlamda rahatlamasını sağlamaktadır. Bunun için vajinismus egzersizlerine başlamadan önce rahatlama ve gevşeme için nefes egzersizleri son derece önemlidir.

Ayna Egzersizleri

Dokunmadığımız, görmediğimiz ve hissetmediğimiz bir organdan korkarız ve çekiniriz. Artık yıllardır ihmal ettiğiniz cinsel organlarınız ile barışma zamanı geldi.

Bunun için öncelikle rahatlama (relaksasyon), gevşeme ve nefes egzersizlerini uygulayın. Daha sonra da elinize aldığınız bir el aynası ile oturur pozisyonda ve bacaklarınızı iki yana doğru iyice açarak cinsel organınızı inceleyin. Dudak kısımlarını eliniz ile açarak içeriyi (vajinal kanalın başlangıcını) dahi görmeye çalışın. Yani ayna ile cinsel organınızı inceledikçe zaman içinde orasının çok normal olan yapısının doğallığını görebileceksiniz

Genital masaj ve Dokunma (Sensitif Focus)

Ayna ile iyice incelediğiniz cinsel organınıza artık dokunma zamanı da geldi. Bunun için bebek yağı kullanabilirsiniz. Sırt üstü yatar pozisyonda, bacaklarınız açıkken bebek yağı ile genital alanınıza önce dış kısmına daha sonra da iç kısmına masaj yapın ve dokunun. Cinsel partner tarafından tüm vücuda yapılan masaj uygulamaları hazzı arttırmakta ve kişilerin rahatlamasına neden olmaktadır. Bu nedenle tüm vücuda yapılan okşama ve dokunma egzersizlerini (sensitif fokus) önerilmektedir.

Kegel Egzersizi

Vajinismus, cinsel isteksizlik ve  orgazm olamama  gibi pek çok cinsel işlev probleminde uygulanan kegel egzersizleri son derece faydalıdır ve cinsel tedavilerin başarısını arttırmaktadır. Kegel egzersizini rahat yapabilmek için vajinal kasların yerini öğrenmeli ve onları kontrol edebilmeliyiz.
Kegel egzersizi vajina kaslarının kasıp gevşetilme prensibine dayanan egzersizlerdir. Vajina içindeki kaslar aynı zamanda idrar ve büyük abdestinizi de tutmayı sağlayan kaslardır. Bu nedenle şu anda yaptığınız kegel egzersizleri menopoz döneminden sonra kadınlarda sık görülen idrar kaçırma problemi için bile faydalar sağlamaktadır.
Öncelikle idrarınızın (küçük tuvaletinizin) geldiği bir günde tuvalete oturduktan sonra idrarınızı yaparken 3-4 kere tutun ve sonra bırakın. İşte bu anda vajina kaslarınızı (pelvik taban kaslarınızı) kasıp gevşetmektesiniz. Daha sonra tuvaletiniz bittikten hemen sonra belleğinize yerleştirmiş olduğunuz bu kasıp gevşetme çalışmasını 10 kere daha (idrarınız bittikten sonra) güçlü bir şekilde yapın.
İdrarınızı tutarken yaptığınız sıkma hareketi sırasında birkaç saniye kasılı kalmanız, gevşemede ise birkaç saniye beklemeniz faydalı olacaktır.
İzleyen zamanlarda gün içinde idrarınız yokken sabah ve akşamları 10-15 kez aynı hareketi (sanki idrarınız var da tutup bırakıyormuş gibi) tekrar edin.
Kegel egzersizlerini her zaman; televizyon seyrederken, işyerinizde çalışırken, ayakta, otururken, yatarken gibi aklınıza geldikçe yapabileceğiniz son derece önemli vajinismus çalışma egzersizleri arasındadır.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
  0
  Your Cart
  Your cart is emptyReturn to Shop