Shutter – Perde Hızı, canon, canon türkiye, your story magazine, babies and photographers, wedding photographers, baby photographers, photographers

Fotoğraf Makinemin Shutter Sayısına Nasıl Bakabilirim?

Ara 29, 2021 | Öğretici İpuçlar | 0 yorum

Peki nedir bu “shutter/perde hızı” ?

Fotoğraf makinenizin deklanşörüne bastığınız andan itibaren sensöre düşen ışığın ne kadar sürede düşeceğini bildirmek için kullanılır. Makinenizin deklanşörüne bastıktan sonra, oluşan görüntülerin toplam sayısına shutter/deklanşör sayısı yada perde hareketi sayısı denir.

Fotoğraf makinesi üreticileri, perde ömrü/shutter sayısı konusunda 100.000, 200.000 gibi rakamlar vermişlerdir. Makinenizin deklanşörüne her bastığınızda perde ömrünün azalacağı aklınızın bir köşesinde saklamanızda yarar var. Perde ömrü bittiğinde yada yavaşladığında, yeni bir perde alanı taktırabilirsiniz. Yani eskisiyle değiştirebilirsiniz. Bu sayede yeniden daha kaliteli görüntüler elde etmeye devam edebilirsiniz. Shutter harcayacağım diye fotoğraf çekmekten korkmayın.

Shutter sayısını nasıl öğrenebilirim?

Bunun için;

  • Opanda, ExifTool, PhotoMe gibi bilgisayar programları mevcut. Dilerseniz bu programlardan birini bilgisayarınıza indirerek öğrenebilirsiniz.
  • Yada hiçbir program yüklemeden de internet sitesinden Shutter sayısını öğrenmek istiyorsanız MyShutterCount, CameraShutterCount sitelerinden yararlanmanızda fayda var.
  • Eğer ” Canon” fotoğraf makineniz varsa, EOS Info programını indirerek de öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarınıza yazılım yüklemeden shutter sayısı öğrenme işlemi yapmak istiyorsanız MyShutterCount veya CameraShutterCount adreslerini kullanabilirsiniz. Siteyi açtıktan sonra “Dosya Seç” kısmına tıklayarak son çektiğiniz fotoğrafı yüklediğinizde program size perde sayınızı gösterecektir. ” Shutter count ” yazan yerde görebilirsiniz.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop