Uzm.Dr. Özge Akça sizin için cevaplıyor. Bebeklerde pamukçuk nedir? Pamukçuk neden oluşur? Pamukçuk nasıl tedavi edilir?

Pamukçuk

Ara 22, 2021 | Çocuk Sağlığı | 0 yorum

Merhabalar sevgili anne ve babalar;

Bugün konumuz Pamukçuk.

Pamukçuk; yenidoğan da ve süt çocukluğu döneminde dil, yanak içleri ve damakta görülen bir mantar hastalığıdır.

Belirtileri Nelerdir ?

 Ağız içinin her iki tarafında beyaz lekeler oluşur. Bu lekeler, toplu iğne başı büyüklüğündedir ve ağızda süt pıhtısı görüntüsü verir. Prematürelerde; temiz bakılmayan sağlıksız bebeklerde daha sık görülmekle birlikte, sağlıklı bebeklerde de görülebilir. Bebek, ağzı acıdığı için emmede zorluk çekebilir.

Bebeğimi nasıl korurum ?

Emzirme esnasında meme başınızı ılık suyla temizlenip bebeğe vererek, kullandığınız biberon ve emziğin iyice kaynatmadan kullanmayarak pamukçuk oluşmasına engel olabilirsiniz.

Tedavisi nasıl olmalıdır?

Koruma yöntemlerinin tamamının uygulanmış olmasına rağmen pamukçuk görülürse; bir çay bardağı suya ekleyeceğiniz bir silme çay kaşığı karbonat karışımını gazlı bez yardımıyla ağız içindeki beyazlıkları ve her emzirme öncesi meme başınızı temizlemelisiniz. Gün içinde bu işlem beyazlık görüldükçe birkaç kez tekrar edilmelidir. Eğer hastalık geçmez ise en kısa zamanda takipli çocuk doktorunuza danışmalısınız.

Sağlıklı günler dilerim.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop