July 01, your story magazine, photographers and baby magazine, baby photographers, russ jackson, ana brandt, jessica g, torry d, meg lo, martha ponsko, Senin Hikayen Dergi, senin hikayen türkiye, babies and photographers, istanbul bebek fotoğrafçısı, türkiye bebek fotoğrafçıları birliği, datacolor, bebek banyosu, bebek bakımı, yeni doğan banyosu, bebek şampuanı, organik bebek şampuanı, çocuk gelişimi, çocuk sağlığı, 2 yaş sendromu

Gebelikte Beslenme ve Vitaminler

Tem 21, 2021 | Kadın Hastalıkları - Tüp Bebek | 0 yorum

Gebelikte beslenme, gebelik öncesi, gebelik döneminde ve gebelik sonrası lohusalık dönemi olarak incelenmelidir.

Çünkü gebeliğe hazırlık sağlıklı beslenme ile başlamalı, gebelik sırasında hem anneye hem bebeğe faydası olacak şekilde beslenme tercihi yapılması gerekirken, aynı zamanda annenin ve bebeğin ihtiyacı olacak vitamin ve mineraller, bunları tüketmeyen anne adaylarına verilmelidir.

 • Omega 3, balık yağı desteği de balık
 • D vitamini, kalsiyum , Folik asit eksikliği muhakkak takviye edilmelidir. Folik asit eksikliğinde anne adayında bir sorun olmayacaktır ancak bebeğimizde spina bifida gelişimi açısından risk olacaktır. 
 • Kalsiyum ve D vitamini eksikliği anne adayında normal hayatında kemik ağrıları bel ağrıları, diş hastalıkları ve diş çürüklerine sebep olabilecek iken, ciddi eksikliklerde bebekte de raşitizm tarzında kemik hastalıklarına sebep olabilir.
 • Gebelik öncesi ve gebelik döneminde beslenme karbonhidrat, şeker ve özellikle beyaz unlu mamullerden kaçınılarak olmalı, kilo alımına dikkat edilirken, gebe kalmadan da fazla kiloların verilmesine gayret edilmelidir.
 • Kilo vermek gebe kalmayı da kolaylaştıracağı gibi, ideal kilo ile gebe kalmak, gebelik süreci ve lohusalıkta da ideal kilonuza çabuk dönmenize faydası olur.
 • Gebelik dönemine gelince annenin enerji, protein, vitamin ve mineral ihtiyaçları artar. Bebeğinizin tek besin kaynağı sizsiniz yani annedir. 
 • Süt ve süt ürünleri, baklagiller, kuruyemiş tüketilebilir.

Gebelik döneminde beslenme deyince sebze, meyve , kırmızı-beyaz et dengesi sağlanmalı, karbonhidrat, yağ ve şekerden uzak durulmalıdır. Hiçbir zaman sıfır tüketim değil ancak dengenin sağlanması bakımından şekere dikkat edilmelidir. Çünkü gebelik dönemi fizyolojik olarak da şeker hastalığına meyilin arttığı bir dönemdir. Özellikle 2. trimestrda 24-28 hafta arasında insülin direnci zirve yapabilir, bu yüzdendir ki gebelikte şeker yükleme testi bu dönemde tavsiye edilir.

Gebelik öncesi planlı bir gebelik düşünüyor isek takviye olarak neler alabiliriz?

 • Folik asit bebeğimiz için çok önemlidir.
 • D vitamini, Omega 3  hem bebek hem anne adayı için önemlidir. Demir eksiliği var ise demir eksikliği anemisi muhakkak gebelik öncesi düzeltilmelidir.
 • Omega 3, balık yağları, işin doğrusu olarak EPA ve DHA dediğimiz yağ asitleri dışardan takviye olarak alınmalıdır çünkü vücudumuzda üretilmez.
 • Hem gebelik döneminde hem de lohusalıkta annemizin motivasyonu, ruhsal sağlığına katkıda bulunduğunu bilmekteyiz, ancak bebek için de hen gebelikte hem de emzirme döneminde beyin, retina yani göz ve sinir sistemi gelişimi üzerine çok önemli katkıları vardır. Bu yüzden balık tüketen hanımların bile omega 3 takviyesi almalarında fayda olacaktır. Ayrıca omega 3 yağ asitlerinin prematüre yani erken doğum riskini azalttığını gösteren bilimsel yayınlar mevcuttur. Anne sütü de bebeklerimiz için emzirme döneminde tek omega 3 kaynağı olacağından, takviyeler lohusalıkta devam etmelidir.
 • Folik asit eksikliğinde, en sık bildiğimiz ve gördüğümüz nöral tüp defektlerinin yanında, damak dudak yarıkları, kalp anomalileri, düşükler ve anne adayında preeklampsi de görülebilir. Bu sebeple gebelik öncesi eksikler yerine konurken, gebelik sürecinde de Folik asit takviyesi devam eder.
 • İyot eksiliği de son yıllarda üzerinde durduğumuz bir konudur, iyot eksiliğinin infertiliteye sebep olabileceği düşünülmekte, ayrıca gebelik sürecinde de düşükler, ölü doğumlar, düşük ağırlıklı bebeklerin doğumları yani gelişme geriliğine yol açabileceği, annede ve bebekte tiroit fonksiyon bozukluklarına da yol açabileceği gösterilmiş. Bu sebeplerden dolayı iyot eksikliği olanlarda muhakkak takviyesi önerilmektedir.
 • D vitamini eksiliği vejetaryenlerde, yeterli güneş alamayanlarda, kapalı giyim tercihi olanlarda, koyu tenlilerde olabilir. D vitamini eksiliğinde bebeğin iskelet sistemi oluşumunda bozukluklar, konjenital yani doğuştan raşitizm ve yeni doğan kırıkları olabilir. Bu yüzden yine eksikliği ve takviyesi çok önemli bir vitamindir.
 • Dünya sağlık örgütü rutin olarak gebelikte Folik asit, B 6 vitamini, C vitamini ve demir önermektedir.
 • Çinko da birçok gebelik öncesi, gebelik dönemi ve lohusalıkta kullanılan takviyelerde belli miktarda mevcuttur. Bunun sebebi ise yapılan bilimsel çalışmalarda, araştırmalarda, fetusun büyüme ve gelişmesinde ve bağışıklık sistemine etkileri olduğu görülmüş, gebelik dönemindeki eksikliğinde gelişme geriliği, ölü doğumlar ve bazı doğumsal anomalilere rastlandığı belirtilmiştir.
 • B vitamini kompleksleri ve özellikle B 6 vitamini gözde retina gelişimine etkili olmakla beraber, gebelikte bulantı kusmanın da önlenmesi ve tedavisinde kullanılır.
 • C vitamini hayatımızın her döneminde olduğu gibi, gebelik döneminde de bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkısı olup, demirin de emilimini artırır.
 • Lohusalık döneminde de doğum oldu, bitti ancak annemizin sağlığı da unutulmamalıdır. Bu yüzden demir , omega 3 ve eksik vitamin veya mineraller var ise muhakkak destek verilmelidir. Doğum sonrası yorgunluk, halsizlik demir eksikliği belirtileri olabilir bu yüzden demir takviyesine devam edilmeli, lohusalık süreci zor geçebileceğinden omega 3 ile de annemizin ruhsal sağlığı ve psikolojisi açısından desteğe devam edilebilir.
 • Gebelik sürecinde lohusalıkta sıvı alımı da çok önemlidir. Gebelik sürecinde 2,5-3 litre su tüketimi tavsiye edilirken, lohusalıkta da bu alışkanlığa devamı edilmelidir, anne sütünün azalmaması için sıvı alımının önemi unutulmamalıdır.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
  0
  Your Cart
  Your cart is emptyReturn to Shop