Bebek Fotoğrafçısı, Fotoğrafçılık Yarışması, Ödüller, Hamile ve Ebeveynler, Yoga Plates

Gebelerde kullanılan egzersiz tipleri

Oca 22, 2022 | Doğum Koçu, Fizyoterapist | 0 yorum

Düzgün postür eğitimi ve egzersizleri, body averness therapy, uygun vücut mekaiklerinin öğretilmesi, postpartum bebek bakımı için üst ekstremite kuvvetlendirme, artan vücut ağırlığının taşınması için alt ekstremite kuvvetlendirme, abdominallerin kuvvetlendirilmesi, doğum anında kullanılacak kasların kuvvetlendirilmesi, ödem varis ve krampları önleyici egzersizlerin verilmesi, pelvik taban kas kontrolü, kısalmış kasların gerilmesi, aerobik egzersizler(kardiovaskuler enduransı korumak için), yoga, pilates, solunum ve gevşeme egzersizleri, sirküler muscle training, musiz theraphy.

Solunumla hareketler kombine edilmeli aksi takdirde kan basıncı yükselir, abdominallere ve pelvik tabana ilave yük biner.

Doğumun 1. Fazında derin abdominal solunum yapamayınca, derin göğüs solunumu yapılmalıdır. Doğum stresi altında kolayca uygulanabilecek üç temel solunum egzersizi vardır : Hafif solunum, derin solunum, sık solunum .

Bu solunum egzersizleri, doğumda kullanılacak gevşeme egzersizleri ile kombine edilerek gebeliğin 8.ayından itibaren her gün pratik edilmelidir.

Fizyoterapistler gebelere doğum esnasında itme için solunum egzersizleri verir , gebe hamilelik döneminde kendisi için en rahat olanı seçer( yarı oturma ve yan yatış pozisyonu).

Gevşeme egzersizleri ( sırtüstü, yan yatış): Doğumun özellikle 1.evresinde uterus kontraksionları ağrılıdır, gevşeme bu anda çok önemlidir.

Gevşemeye  en uygun zaman öğle yemeğinden sonra veya gece yatmadan öncedir

Kuvvetli uterus kontraksionları sırasınnda kaslarını nasıl gevşeteceğini öğrenen anne, enerji birikimini ve kuvvetini doğumun 2. evresinde yaralı olarak kullanabilir. 

Progresif relaksasyon yöntemi de kullanılabilir.

Pelvik taban egzersizleri: Hamileliğin 20.haftasından itibaren postpartum 6.haftaya kadar perinal kas kuvveti azalmaktadır.. pelvik taban kas eğitimiyle daha kuvvetli pelvik taban oluştururlur. İyi kontrol edilen kaslar fetal başın rotasyonunu fasilite eder. Doğumda durasyonu azaltabilir. Egzersizler 20.haftadan postpartum6.haftaya kadar yapılmalıdır.

Karın kasları için egzersizler : Temel egzersizler pelvik tilti ve postürü geliştirmeyi amaçlar. Zor egzersizler gravitenin direncinden faydalanılarak yapılır. Dirençli egzersizler gövdeyi ve bacakları kaldırarak yapılır. Bacakların hareketi sırasında alt karın kaslarının pelvik tilti stabilize etmesi gerekir.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop