Senin Hikayen Dergi

Doğum Nasıl Olmalı?

Oca 23, 2022 | Kadın Hastalıkları - Tüp Bebek | 0 yorum

Doğum, bebek için yaşamın başlangıcı; Anne – baba için ise yeni bir dönemin başlangıcını ifade eder.

Kendi içinde bir felsefesi olan, doğal bir mucizedir doğum. Evet bazen bizim yardımımıza ihtiyaç duysa da aslında doğanın kendi kendine gerçekleşecek şekilde dizayn ettiği bir olaya ne kadar müdahale edilmeli sorusu günümüzde daha sık sorulmaya başlandı.

Doğal doğum konsepti aslında bizim ülkemizde biraz Amerika’nın yeniden keşfi gibi olsa da dünyada bu yaklaşımı yeniden canlandırma çabaları çok eskiye dayanıyor.

Yardımla, hastane koşullarında doğum yapma fikrinin veya imkanının yaygın olmadığı toplumlarda zaten çileli ve zor bir yol olarak görülmeden, kadının günlük yaşamı içinde oluveren bir olgudur doğum. Kadın kendisine rahat ettiği bir pozisyonu kendisi seçerek, çömelerek vs belki de çoğu zaman yanında kimseye ihtiyaç duymadan bebeğini kucağına alıvermektedir.

Ancak ağrılı, zor doğum hikayelerinin, yardımla doğumun, uzun saatler hatta günler süren hastane tecrübelerinin artmasıyla hepimiz bu ağrılı, işkenceye yakın tecrübenin nasıl kolaylaştırılabileceğinin peşine düştük.

Epidural anestezi ağrıyı kesmenin tek yolu oldu ama ağrının aslında beynimizde büyüdüğünü, kasılmaların beyinde ağrı olarak algılandığını, aslında daha sakin karşılandığında o kadar kötü olmayabileceğini şimdilerde yeniden keşfetmeye başladık.

Tabii ki herşey doğada da mükemmel diyazn edilememiş olabilir. Anne ve bebeği riskli bir yola sokan gebelik komplikasyonları tabii ki olabilir ve sezeryan denilen hayat kurtarıcı operasyon iyi ki vardır ancak doğa bu kadar

sık hata yapmaya başlamış olabilir mi? Bu da diğer fobiler gibi zihnimizde kodladığımız bazı korkuların sonucu adı kötüye çıkmış bir durum olabilir mi? Bu noktada normal doğumun gerçekten normal hatta olağan bir tecrübe olduğunu yeniden keşfetme zamanı gelmiştir.

Hastaların çoğu normal doğum yaptırdığı, hatta desteklediği için doktor tercihi yapıp sonradan neden doğuma doğru caymaktadır?

Evet doğum için yardıma ihtiyacımız var ancak belki de bu sanıldığı gibi bir yardım değildir. Doğal süreci kesintiye uğratacak, müziğin tamamını duymamızı engelleyecek gürültüleri engellememiz bir çözüm olabilir mi?

Doğal doğum için doğum öncesi eğitim veren kuruluşların ardı ardına açılıyor olmasını hep birlikte görmezden gelmekten vazgeçmeli, gebeler ve jinekologlar olarak doğanın bu işi nasıl yaptığına biraz kulak vermeliyiz.

Anne ve bebek doğanın belirlediği zamanlamaya saygı duyularak; sezeryan bile gerekse doğum anının büyüsü bozulmadan, aralarındaki zaten var olan bağı kuvvetlendirmeye katkıda bulunarak doğumu karşılayabilmeli ve yeni hayatlarına kaygıyla değil huzurla başlayabilmelidirler.

Gerekli durumlarda tabii ki suni sancı dediğimiz medikal tedavi yöntemleri devreye sokulabilir, doğumun risk almak yerine vajinal yol yerine sezeryan ile gerçekleştirimesi de gerekebilir; ancak her durumda anne- bebek buluşma anı nasıl daha iyi olabilir sorusu hem gebeler hem de doğuma yardımcı ekibin aklında yer etmelidir.

Gebelik maceranızın keyifli, doğumunuzun mutlu ve huzurlu güzel bir anı olmasını dilerim.

Fotoğraf: Yarışmamızda fotoğrafları ile üst üste derece alan @wildmamaphoto’ya aittir.

https://www.wildmamaphotography.co.uk/

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop